Mocna kampania od cukrzyków. Te zdjęcia obrzydzą Ci słodycze!

Jak walczyć ze słodyczami? Obejrzyj to video

Screen z Yotube.com/Tech

W ciągu roku na całym świecie coraz więcej osób dowiaduje się, że jest chorych na cukrzycę. A winowajcą jest głównie nawyk nadmiernego spożywania cukru. Jak z nim walczyć? Wystarczy obejrzeć to wideo...

Wstrząsająca kampania reklamowa od Stowarzyszenia Diabetyków w Tajlandii pokazuje, co może się stać z Twoim zdrowiem, jeżeli nie ograniczysz cukru w swojej diecie. W dość nowatorski sposób zobrazowali, że ze słodką pokusą należy walczyć. Za pomocą akcji "Słodkie zabija" chcą podnieść świadomość ludzi w kwestii ryzyka zachorowania właśnie na cukrzycę. 

Zdjęcia autorstwa  Nattakonga Jaengsema dają wiele do myślenia...

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego na zdjęciach widnieją trudno gojące się rany? To jeden z podstawowych objawów, gdy w organizmie krąży za dużo cukru. Rany się nie goją, bo przepływ krwi do skóry jest ograniczony. Zmniejsza się liczba czerwonych krwinek (niosących tlen i substancje odżywcze) oraz liczba białych krwinek (zwalczających infekcje). Ten problem może doprowadzić owrzodzeń, gangreny, a nawet amputacji kończyny. 

Jeśli się przyjrzysz, to zauważysz, że uszkodzona tkanka skórna została wykonana właśnie ze słodyczy - różnych lukrów, posypek, kremów, a także syropów i kawałków owoców czy ciastek. Te słodkie rany i zaschnięte z polew strupy mogą przyprawić o gęsią skórkę.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewiduje, że do 2030 roku cukrzyca będzie 7. główną przyczyną zgonów na całym świecie. Już w samym 2015 roku na tę chorobę zmarło 1,5 mln osób.

Cukrzyca typu 2

Wiele osób kojarzy jedzenie słodyczy z próchnicą zębów, a przede wszystkim z przybieraniem na wadze. Tymczasem nadmiar cukry w diecie potrafi się również objawić w postaci cukrzycy typu 2 . Szacuje się, że choruje na nią ponad  370 milionów osób , a w samej Polsce liczba niebezpiecznie zbliża się do 3 milionów. 

Choroba występuje, gdy ciało staje się wrażliwe na działanie insuliny. A jest to hormon, który odpowiada za rozkładanie cukru we krwi. Jeżeli ten proces jest zaburzony, to jego poziom pozostaje wysoki. W dłuższej perspektywie czasu może to doprowadzić zesztywnienia tętnic oraz powodować zwężanie naczyń krwionośnych. 

Podstawowe objawy cukrzycy

Zarówno objawów, jak i przyczyn cukrzycy można wyliczyć całkiem sporo. Na co należy zwróci szczególną uwagę? Chociażby na wzmożone pragnienie oraz znacznie częstsze oddawanie moczu (2-3 razy częściej niż wcześniej). Może to oznaczać, że w Twojej krwi znajduje się za dużo cukru. Organizm próbuje się go w ten sposób pozbyć - wypłukuje go wodą, a następnie wydala.

Skutkiem zbyt częstych wizyt w toalecie może być oczywiście odwodnienie, z którego na początku prawdopodobnie nie będziemy sobie zdawać sprawy. Dużej utracie wody w organizmie towarzyszy ból głowy oraz trudności z koncentracją.

Charakterystyczna suchość ustach, to kolejny objaw. Tak silne pragnienie bardzo trudno będzie Ci ugasić. Nawet przełykanie jedzenie może być znacząco utrudnione. Ale to tylko niektóre z ważniejszych objawów...

W krótkim czasie dużo schudłeś?

Cukrzyca to choroba, której główną charakterystyką jest zaburzenie metabolizmu węglowodanów. Z tego powodu może dojść do nagłego spadku lub wzrostu masy ciała, pomimo że nasze przyzwyczajenia żywieniowe się nie zmieniły.

Osoby, które cierpią na cukrzycę typu 1 , bardzo często tracą na wadze. To dlatego, że komórki pozbawione są podstawowego "paliwa" - glukozy, więc zaczynają korzystać z zapasów tłuszczu oraz białek w mięśniach. Intensywne spalanie ich w połączeniu z brakiem wody, to przepis na nagły spadek wagi.

W przypadku cukrzycy typu 2 może pojawić się zarówno wzrost masy, jak i jej spadek. Początkowo zazwyczaj przybieramy na wadze, ponieważ w organizmie krąży bardzo dużo insuliny, która pobudza apetyt. Dopiero w późniejszych stadiach choroby chorzy chudną. 

Jesteś stale przemęczony?

Zmęczenie i rozdrażnienie może być spowodowane wieloma czynnikami - stresem, przesileniem wiosennym, przepracowaniem czy wypaleniem zawodowym. Jeśli jednak towarzyszą im inne wspomniane przez nas objawy, możesz podejrzewać podwyższony poziom cukru we krwi.

Abyśmy mieli siłę do działania, potrzebna jest glukoza - główne źródło energii w naszym organizmie. Osoby z cukrzycą mają problemy z sennością, przemęczeniem oraz pamięcią i koncentracją. To dlatego, że w ich komórkach brakuje właśnie glukozy. Aby jej transport i wchłanianie się było efektywne, potrzebna jest insulina, której diabetykom brakuje.

Jeśli zaobserwowałeś u siebie te objawy, koniecznie udaj się na badanie krwi...

Jak przygotować się na badanie krwi?

Badanie glukozy we krwi należy wykonywać rano. Powinniśmy być wtedy na czczo, co najmniej  12 godzin  po ostatnim posiłku. Warto również na kilka dni przed badaniem jeść produkty o umiarkowanej ilości węglowodanów - zastąpić białe pieczywo, makarony i ryż produktami pełnoziarnistymi oraz zupełnie zrezygnować z mocno przetworzonych produktów oraz słodkich wypieków.

Dzięki temu badanie będzie najbardziej wiarygodne, ponieważ poziom cukru nie będzie podwyższony cukrem z jedzenia.

Komentarze