Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ubrań? Poznaj sprawdzone sposoby

Sprawdzone sposoby na śmierdzące ubrania

Pixabay.com

Drogi proszek i płyn do płukania nie zawsze zlikwidują nieprzyjemny zapach ubrań. Zwłaszcza tych sportowych. Przyczyny śmierdzącego problemu są proste, ale na szczęście jego rozwiązanie jest jeszcze łatwiejsze.

Przepocona odzież sportowa często nawet po kilkukrotnym wypraniu jej "pachnie" stęchlizną. I z pewnością nie jest to przyjemne. Nieprzyjemny zapach powstaje dzięki bakteriom. A będzie coraz gorzej, jeżeli już za pierwszym razem nie usuniesz ich całkowicie. Te mikroorganizmy będą się oczywiście rozwijać, jeśli suszysz pranie w ciepłym i wilgotnym pomieszczeniu. 

Trudny do pozbycia się charakterystyczny zapach, to czasami efekt naszych niedopatrzeń lub zaniedbań, wynikających z lenistwa. Już samo wyeliminowanie takich błędów może pomóc w rozwiązaniu problemu.

1. Jeśli zostawiasz mokre ubrania co najmniej na noc, to możesz się spodziewać, że po wywieszeniu ich raczej nie będą pachniały Twoim ulubionym płynem do płukania.

2. Pamiętaj też, aby nie ściągać prania z suszarki zanim ono do końca nie wyschnie. Schowanie jeszcze wilgotnej odzieży do szafy powoduje rozwój pleśni w materiale. 

3. Jeżeli do kosza na pranie wrzucasz też wilgotne ręczniki oraz ścierki kuchenne, to również nie unikniesz nieprzyjemnego zapachu. Zwinięte z ubraniami nie mają dostępu do powietrza. Trzymane zbyt długo w koszu sprawią, że Twoje ulubione koszulki i spodenki przesiąkną stęchlizną.

4. Problem może być również Twoja pralka. Sprawdź najpierw czy wszystkie pojemniki są czyste. Jeśli nie, umyj je dokładnie i osusz. Sprawdź także gumowe uszczelki. Osad wokół nich także może powodować nieprzyjemny zapach ubrań. Kiedy już wykonasz te czynności, ustaw jeszcze pusty cykl prania na bardzo wysoką temperaturę (wlej uprzednio 2 szklanki wybielacza do pojemnika na płyn). 

A co jeśli nieprzyjemny zapach nadal się utrzymuje na ubraniach, a Ty wyeliminowałeś powyższe zaniedbania?

Detergenty to nie wszystko

Najprostszym sposobem jest wykorzystanie spirytusu salicylowego. Wystarczy wlać go do butelki z atomizerem i spryskać nim przed praniem brzydko pachnące ubrania. Efekt? Zapach stęchlizny szybko zniknie. Podobnie zresztą jak wrzucenie ubrań na 24 h do zamrażarki - zimno zabija pleśń, natomiast może w ten sposób zniszczyć materiał.

Jeżeli do prania wrzucasz kolorowe ubrania, użyj nie tylko proszku i płynu do płukania. Wykorzystaj również ocet. Wystarczy, że dodasz jedną szklankę do komory z proszkiem. Robisz białe pranie? W takim razie przyda Ci się oczywiście wybielacz. Dzięki niemu zachowasz odpowiedni kolor. Użyj tylko 1/2 szklanki.

Nieprzyjemny zapach nadal powraca jak bumerang? Przed praniem przygotuj dużą miednicę. Wlej do niej 4 litry wody i wymieszaj z jedną szklanką octu (białe pranie z 1/2 szklanki wybielacza). Następnie zanurz w tym ubrania i mocz je w takim roztworze przez kilka godzin. Następnie odciśnij z nich nadmiar wody, wrzuć do pralki i wypierz na odpowiednim programie.

Aby zwiększyć skuteczność proszku do prania, możesz go wymieszać z sodą oczyszczoną albo proszkiem do pieczenia. Odczyn wody zmieni się na bardziej zasadowy, dzięki czemu Twoje ubrania będę o wiele czystsze, a nieprzyjemny zapach powinien szybko zniknąć. Wszystko dzięki neutralizującemu działaniu tych dwóch produktów.

Czyszczenie butów do biegania

Soda oczyszczona i proszek do pieczenia: Wsyp do wnętrza butów 1-2 łyżeczki obu produktów. Soda wchłonie wilgoć i pozbędziecie się przykrego zapachu. 

Włóż buty do zamrażarki:  Zrób to najlepiej przed snem. Koniecznie zapakuj buty w torebkę foliową. Efekt będzie niestety tymczasowy, bo bakterie, które odpowiadają za śmierdzące buty, zostaną tylko tymczasowo uśpione.

Herbata: Wypełnij po buty po brzegi torebkami z herbatą. Jeśli brzydki zapach nie jest zbyt intensywny, to zioła bardzo szybko sobie z nim poradzą. Możesz kupić nawet najtańszą herbatę. 

Żwirek dla kota:  Jeśli żwirek Twojego kota skutecznie pochłania zapach z jego kuwety, to możesz go użyć również w przypadku śmierdzących butów.

Kardigany damskie - jakie wybrać?

Komentarze