Slow jogging. Przepis na długowieczność?

Slow Jogging

Pixabay

Ruch to zawsze dobre rozwiązanie na poprawienie samopoczucia i kondycji. A slow jogging to podobno tajemnica zdrowia i długowieczności Japończyków.

Slow jogging zdobywa coraz więcej fanów. Szczególnie poleca się go osobom powyżej 50 roku życia.

Co to jest slow jogging?

Slow jogging charakteryzuje się wyjątkowo wolnym tempem "biegu".  Jest ono wolniejsze niż naturalny chód. W praktyce oznacza to, że będą nas wyprzedzać nawet piesi. Takie tempo ma umożliwić rozmowę z drugą osobą bez najmniejszej zadyszki. 

Jak uprawiać slow jogging?

Trucht

Pixabay

Biegając stylem slow jogging należy pamiętać o świadomym i przede wszystkim prawidłowym stawianiu stopy. Zapamiętaj -  lądujemy na śródstopiu, nie na pięcie! Ważne jest również zachowanie odpowiedniej postawy ciała.

Plecy trzymaj  prosto, a głowę trzymaj na takiej wysokości, która pozwoli Ci swobodnie patrzeć w dal. Nie garb się,  nie chowaj brody do klatki piersiowej. Taka postawa ciała spowoduje, że ciężko będzie Ci oddychać.

Jak często biegać?

Twoim celem powinno być osiągnięcie takiej wprawy, aby móc biegać nawet 30-60 minut bez przerwy. Najlepiej zacznij od 10 minut, a później, z tygodnia na tydzień, stopniowo zacznij zwiększać czas.

W jakich butach biegać?

Bieganie naturalne

Pixabay

Muszą to być lekkie buty. Zapomnij o grubej podeszwie z bieżnikiem. Slow jogging polega na tym, że ma angażować naszą stopę i stawy do naturalnej amortyzacji. Dlatego warto zainwestować w buty minimalistyczne.

Dlaczego warto uprawiać slow jogging?

Ten niezwykle wolny trucht nie obciąża stawów i podobnie jak standardowe bieganie wprawia w ruch niemal wszystkie mięśnie. Jeśli odbyłeś poważną kontuzję i póki co lekarze zalecają Ci odpoczynek, dzięki tego typu aktywności z łatwością wrócić do formy. Skoro nie wolno Ci się forsować, to warto zacząć od czegoś tak prostego, jak slow jogging :)

Twórca slow joggingu

Twórcą slow joggingu jest profesor Hiroaki Tanaka z Uniwersytetu w Fukuyoce (Japonia). Zajął się profilaktyką zdrowotną osób starszych. Dowodem na pozytywny wpływ slow joggingu na zdrowie jest on sam. W wieku 50 lat pobiegł w maratonie, który ukończył z czasem 2 godziny i 38 minut. Jako debiutant złamał magiczne 3 godziny!

Szeroki wybór obuwia męskiego - wybierz idealne dla siebie

Komentarze