Jak zachęcić dziecko do biegania? To wcale nie jest takie trudne

Jak zmotywować dziecko do biegania?

Fotolia.pl

Bieganie dla dziecka w dużej mierze jest zabawą i traktuje je głównie jako element podwórkowych figli. Tym bardziej, że to dla niego najbardziej naturalna forma ruchu, z którą ma styczność od najmłodszych lat. Problemy zaczynają się wtedy, kiedy dziecko dorasta i wielkimi krokami zbliża się jego pierwszy dzień w szkole...

Zaczynają się wtedy lekcje w-fu, które nie mają wiele wspólnego z dziecięcą zabawą. I tak radość z biegania zmienia się w nienawiść do tego sportu i staje się "złem koniecznym". Trzeba przejść przez zaliczenia biegów na 100 m, 600 m i 800 m. Ten sport przestaje być już zabawą, a przeradza się w rywalizację.

Stąd też bierze się wiele problemów zdrowotnych u dzieci - pojawia się otyłość lub nadwaga. Oprócz tego, kości robią się coraz słabsze, a organizm nie radzi sobie z najprostszymi infekcjami. Ostatnie dane opublikowane w Newsweeku pokazały, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Ponadto żywią się śmieciowym jedzeniem, co prowadzi m.in. do chorób układu krążenia. Zachęcając dziecko do uprawiania sportu, pomagasz mu chociażby wypracować odporność. 

Pamiętaj, że aby znaleźć najlepszą aktywność fizyczną dla dziecka należy działać metodą prób i błędów. Jeżeli nie bieganie, to może tenis ? Nie zmuszaj swojej pociechy do robienia czegoś, co w ogóle nie sprawia jej przyjemności. Pytanie tylko, jak w ogóle wdrożyć dziecko w świat sportu i kto zrobi to najlepiej? Radę na to ma Dorota Kleszczewska z Instytutu Matki i Dziecka, organizatorka wydarzenia Zabiegana Mama.

- - : - - / - - : - -

Jak zachęcić dziecko do biegania?

Sam zacznij biegać

Fotolia.pl

Sam zacznij biegać. Dzieci chłoną wszystko jak gąbka. Ich umysły są bardzo plastyczne. Dlatego lepiej pamiętaj o tym, że mają też tendencję do kopiowania cudzych postaw. Najczęściej skupiają się na najbliższym otoczeniu, czyli rodzinie. Lubią po prostu naśladować zachowania innych osób. Jeżeli więc Twoje dziecko widzi, że biegasz, ale nie sprawia Ci to przyjemności, to zacznie zachowywać się dokładnie w ten sam sposób. Zamiast narzekać na trening w niesprzyjających warunkach, "załóż" uśmiech na twarz, termoaktywną odzież , buty do biegania i wyjdź pobiegać. Daj dziecku przykład!

Zaplanuj trasę

Zaplanuj trasę

Pixabay

Jeśli chcesz pomóc dziecku przejść przez zaliczenia z biegów na w-fie, spróbuj wyjść z nim na minitrening. Pamiętaj jednak, że niezależnie od tego czy Twoje dziecko ma 5 lat, czy 8 lat, bieganie "gdzie nas oczy poniosą" nie sprawdzi się w przypadku truchtania z nim.  Najlepiej zaplanuj wcześniej taką trasę, która będzie składała się z pętli. Podobno, kiedy ścieżka powtarza się cały czas, dziecko bardzo dobrze ją zapamiętuje i z każdym kolejnym okrążeniem poprawia swój wynik. Może to być trasa wokół bloku, jeziora albo parku.

Zrób z biegania grę

Zrób z biegania grę

Pixabay

To że Twoje dziecko zaczęło chodzić do szkoły, wcale nie oznacza, że nie może się już bawić. Jeżeli więc wychodzisz z nim potruchtać spraw, aby nie był to zwykły trening. Może przygotuj jakąś grę? Najlepsze będzie poszukiwanie skarbów. Bieganie w parku od jednego drzewa do drugiego i znajdowanie nagród pod nimi, to ogromna frajda dla dziecka. Nawet na poczekaniu uda Ci się wymyślić kilka zabaw. Ograniczają Cię tylko własna wyobraźnia i kreatywność.

Obierzcie razem cel

Obierzcie razem cel

Pixabay

Aby trening szybko nie znudził się dziecku, to warto sobie zawsze obrać jakiś cel. Ustalcie wcześniej wspólnie, ile pętli biegacie i jak długo bawicie się w piratów. Bieganie bez celu nie ma dla dziecka sensu i staje się dla niego powoli nudne. Im wcześniej tego je nauczysz, tym szybciej zobaczysz efekty. 

Zakup odpowiedni sprzęt do biegania

Zakup odpowiedni sprzęt do biegania

Pixabay

Co prawda dzieci nie potrzebują specjalnych ubrań do biegania, ale warto zainwestować chociażby w buty. Przede wszystkim zamortyzują minidragania wywołane stąpaniem, a po drugie zminimalizują ryzyko powstawania kontuzji i mikrourazów. Obuwie musi dobrze trzymać stopę. W końcu dziecko nie kontroluje swojego kroku biegowego. Oprócz tego, że dbasz o jego zdrowie i bezpieczeństwo, to jeszcze zapewniasz mu poczucie spełnienia, bo wie że jego rodzice dopingują go w tym, co robi.

Śniegowce damskie -bądź modna przez cały rokk

Komentarze