Trening a higiena. Jak uniknąć grzybicy na basenie i siłowni?

Higiena na siłowni i basenie a grzybica i choroby

Pixabay

Zasady na siłowniach i basenach powoli ulegają zmianom. Pojawiają się regulaminy, a w nich punkty, dotyczące higieny i sposobu użytkowania sprzętów. O tym jak ważne jest dbanie o sportową przestrzeń z pewnością przekonał się każdy, kto na siłowni lub basenie zaraził się grzybicą...

To, że Ty przestrzegasz regulaminu i dbasz o higienę nie oznacza, że inni postępują w ten sam sposób.Grzybicą można się bardzo łatwo zarazić. Dochodzi do tego w momencie, gdy dotykamy powierzchni, na której znajdują się chorobotwórcze ustroje. Później wystarczy nieświadomie przytknąć chociażby rękę do innej części ciała i problem gotowy.

Wystarczy przestrzegać prostych zasad, które pomogą ustrzec się przed wirusami i bakteriami, wywołującymi groźne choroby. Najgorzej mają astmatycy-pływacy i Ci, którzy lubią trenować na siłowni. Wizyty w tych miejscach mogą niestety wywołać niechcianą, silną reakcję alergiczną. 

Zraniona skóra, świeża rana i odciski

Zraniona skóra, świeża rana i odciski

Pixabay

Każdy materiał ma swoją wytrzymałość. Skóra zwykle chroni nas przed różnymi drobnoustrojami, ale kiedy jest uszkodzona, skuteczność tej funkcji drastycznie maleje. Nawet przez małą ranę do organizmu mogą przedostać się bakterie i wirusy. Już nie wspominając o świeżych odciskać na stopach. Nie dość, że zapraszasz bakterie do wewnątrz to jeszcze zaczynają się one rozwijać w ranie, utrudniając jej gojenie.

Wystarczy, że będziesz nosić ze sobą plastry - zwykłe lub te specjalne na odciski. Nie mocz też zbyt długo zranionego miejsca w wodzie, bo naskórek rozmięknie, a rana zacznie się "maślić". Na trening zawsze zabieraj ze sobą własne mydło i szampon. Nigdy nie korzystaj z ogólnodostępnych pojemników. Na nich też mogą znajdować się bakterie. Myjąc ciało, w tym zranioną skórę, żelami z tych podajników także możesz się zarazić grzybicą.

Podrażnione oczy i skóra

Podrażnione oczy i skóra

Pixabay

Basen to miejsce, na które szczególnie powinni uważać alergicy. Chlorowana woda wywołuje często zapalenie spojówek. Nikogo chyba nie dziwi fakt, że wiele osób załatwia swoją potrzebę po prostu w basenie. Bakterie ze strojów kąpielowych innych pływaków w połączeniu z chlorowaną wodą drażnią oczy (zwłaszcza, gdy pływasz bez okularów), drogi oddechowe i skórę. 

Pamiętaj także o dokładnym wysuszeniu uszu. Oprócz tego, że po wyjściu z basenu po prostu może Cię przewiać, to zostawiasz w kanale słuchowym wodę z bakteriami. Poza tym jest to idealne miejsce do rozwoju bakterii - nieco zacienione, wilgotne i ciepłe. Jeśli chcesz uniknąć przykrego bólu, związanego z zapaleniem ucha, pamiętaj też o tym, aby nie pożyczać od kogoś słuchawek. Nawet nie wiesz, ile chorobotwórczych mikrobów może się w nich znajdować.

Grzybica stóp a trening

Grzybica stóp a trening

Pixabay

Aby uniknąć przykrych konsekwencji, wystarczy dokładnie umyć się po wizycie na basenie. Namydl ciało i włosy, spłucz wszystko bieżącą wodą i koniecznie pamiętaj o tym, aby mieć stopach klapki! To bardzo ważne, bo płytki oraz fugi są bardzo często niedokładnie umyte i mogą nadal skrywać wiele bakterii wywołujących grzybicę stóp. 

Nieważne więc czy jesteś na siłowni, czy na basenie - zawsze noś klapki. W tych miejscach wcześniej mógł chodzić ktoś z grzybicą stóp. Jeśli się nią zarazisz pamiętaj, że może ona trwale uszkodzić skórę w okół paznokci jak i same paznokcie. Nie wygląda to, ani nie pachnie zbyt ładnie. Chodzisz do sauny? Tam też należy uważać - nigdy nie wycieraj się tym samym ręcznikiem po wizycie w tym miejscu. Bakterie bez problemu mogą przetrwać temperaturę, która w nim panuje.

Higiena na siłowni

Higiena na siłowni

Pixabay

Oprócz wyżej wspomnianych punktów, powinieneś też pamiętać, że istnieją też takie, które obowiązują tylko na siłowni. W większości tych miejsc znajdziesz płyn dezynfekujący i stojące obok rolki papieru. Jeśli skończysz ćwiczyć na danym urządzeniu - przetrzyj je. Nieważne czy zostawiłeś na nim krople potu, czy tylko delikatną plamę - zawsze powinieneś zdezynfekować sprzęt. 

Jeśli tego nie zrobisz, to po pierwsze łamiesz obowiązujące na siłowni zasady, po drugie ktoś musi wytrzeć urządzenie za Ciebie, a po trzecie nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego ile bakterii jest w pocie. Miejsca, w których jest tak duża rotacja ludzi, muszą być wyjątkowo zadbane.

Zanim wybierzesz się na siłownię

Zanim wybierzesz się na siłownię

Pixabay

Nie rzucaj się od razu z motyką na słońce. Zapomnij o całorocznym karnecie. Najpierw wykup sobie kilka wejść. Sprawdzisz jak ćwiczy Ci się w tym miejscu, jak wygląda sprzęt, czy jest odpowiednia wentylacja, czy w kątach zalegają roztocza. To bardzo ważne zwłaszcza, jeśli masz alergię. 

Jak poradzić sobie z grzybicą?

Jeśli tylko zauważysz pierwsze objawy, czyli zżółknięte paznokcie i białe plamy na skórze, sięgnij najpierw po leki bez recepty. W aptece znajdziesz maści lecznicze, tabletki oraz spraye do stóp. Jeśli to nie pomoże, lepiej udaj się do dermatologa i nie próbuj leczyć tego domowymi sposobami, ponieważ możesz pogorszyć stan skóry.

Komentarze