Squash - tylko moda czy kompleksowy trening całego ciała?

Squash, czyli kompleksowy trening całego ciała

Wikipedia.org

Wiele osób myśli o squashu jak o sporcie, który jest zarezerwowany tylko dla snobów. Na szczęście opinia o nim powoli się zmienia i ta dyscyplina zyskuje coraz więcej zwolenników.

Krótko mówiąc, ta dyscyplina podbija wręcz polskie miasta. Zaczynają się pojawiać nowe korty oraz kluby do gry w squasha. W większych aglomeracjach jest ich nawet kilkanaście. Mimo że do polski przywędrował dopiero w późnych latach 90., to ludzie od razu go pokochali. Według Polskiej Federacji Squasha liczba zawodników, którzy uprawiają ten sport w 2012 r. wynosiła ok. 20 tys.

Za co ludzie przede wszystkim polubili squasha? Chociażby za to, że jest niezwykle dynamiczną grą. Kiedy brakuje Ci sił w ciągu dnia, a w głowie kłębią Ci się same negatywne myśli i sterta problemów, to taki intensywny trening pomoże Ci rozładować stres. Poza tym, że wymaga od nas nieskazitelnej formy, to jeszcze wymaga błyskotliwości, inteligencji i szybkiej reakcji - w końcu trzeba jakoś zmylić przeciwnika.

Zalety gry w squasha

Zalety gry w squasha

Wikipedia.org

Ci, którzy zaczynają grać w squasha, aby zrzucić zbędne kilogramy wiedzą, co robią. Podczas godzinnej, ale intensywnej rywalizacji można spalić aż 900 kcal. To znacznie więcej niż podczas pływania , a nawet coraz modniejszego biegania . Warto jednak wiedzieć, że squash nie jest dla laików. Ten, kto już dawno nie miał nic wspólnego ze sportem, wypluje na korcie płuca. Dlatego warto najpierw pojeździć na rowerze lub potruchtać na bieżni .

Regularne uczęszczanie na kort minimalizuje ryzyko późniejszych problemów z sercem. Przez stałe zmiany tempa gry, przez 80 proc. czasu, ten organ pracuje na najwyższych obrotach. Ponieważ gra w squasha jest niezwykle dynamiczna, to pozwala przede wszystkim poprawić kondycję. Najwięcej wysiłku wykonują mięśnie łydek, ud, pośladków, i rąk. Normalne jest więc to, że te części ciała rzeźbimy najbardziej. Zanim jednak przystąpisz do tak intensywnego wysiłku, warto się najpierw rozgrzać, aby uniknąć ewentualnych kontuzji. Wszystko dlatego, że squash polega na wielokrotnych zrywach.

Czego potrzebujesz do gry w squasha?

Czego potrzebujesz do gry w squasha?

Pixabay.com

Sport należy do stosunkowo tanich. Wypada o wiele lepiej chociażby na tle kolarstwa lub nawet biegania. Podstawowe koszty uda nam się zamknąć w około 250-300 zł. Cena będzie oczywiście rosła w zależności od naszego poziomu zaawansowania no i potrzeb.

Za rakietę dla mniej zaawansowanych zapłacimy w granicach 70-90 zł. Te droższe, a co za tym idzie lepsze modele, pomogą nam się pozbyć nawet 150-250 zł. z konta. Z kolei buty do squasha to koszt rzędu 100-150 zł. Bardzo często można złapać kilka fajnych modeli na sporych obniżkach.

Przyda nam się też komplet piłek do squasha. Opakowanie, w którym znajdują się 3 sztuki kosztuję mniej więcej 30 zł. A żeby nieco potrenować, przydałoby się również zarezerwować kort. W zależności od pory dnia, godzina gry wyniesie nas 25-60 zł.

Elementy gry w squasha

Elementy gry w squasha

Wikipedia.org

Zacznijmy od podstaw. Gra w squasha odbywa się na zamkniętym korcie. Od tenisa różni się tym, że zamiast siatki mamy przed sobą ścianę. Piłka musi w nią uderzyć tak, aby nasz przeciwnik miał jak najwięcej problemów z odbiciem jej. 

Rozgrywka trwa przez 5 setów, przy czym każdy z nich kończy się po zdobyciu 9 punktów. Przy remisie 8:8 lub 10:10 walczymy o 2 pkt przewagi. Oczywistym jest, że wygrywa ten zawodnik, który ma na koncie więcej wygranych setów.

Zasady gry w squasha

Zasady gry w squasha

Pixabay.com

Grę rozpoczynamy od losowania serwisu między zawodnikami (2-4). Ten, który go wylosuje, wybiera też sobie pole serwisowe. W dodatku zmienia się ono po każdym zdobytym punkcie. Jeśli tracisz punkt, Twój przeciwnik ma prawo wybrać sobie pole, z którego ponownie rozpocznie grę. 

Należy pamiętać o tym, że walka rozgrywa się w polu ograniczonym liniami. Po każdym serwisie piłka musi spaść na połówkę przeciwnika. W dodatku może tylko raz dotknąć ziemi. Serwis jest prawidłowy tylko wtedy, gdy piłka uderzy w ścianę frontową, nad linię serwisową, a pod liniami autowymi. Punkt trafia na nasze konto tylko wtedy, gdy piłka uderzy 2 razy o ziemię, wpadnie na aut lub przeszkodzimy przeciwnikowi w jej odbiciu (stroke).

Szykowne szpilki damskie - wybierz parę dla siebie

Komentarze