Bieganie zimą? Jasne, ale tylko w odpowiednim stroju!

Bieganie zimą? Jasne, ale tylko w odpowiednim stroju!

fot. Ewa Pajuro

Prognoza pogody: porywisty wiatr, przymrozek, wkrótce śnieg. Czyli co, zawieszamy treningi? Wręcz przeciwnie! Bieganie późną jesienią i zimą może sprawiać najwięcej przyjemności. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio się ubierzemy.

Zimowe zakupy zacznij od… bielizny

O rozstrzygnięcie jesienno-zimowych dylematów biegowych poprosiłam Pawła Wysockiego , biegacza z 10-letnim stażem, eksperta w profesjonalnym sklepie dla biegaczy i blogera „Aktywnie Bardzo”.

- Nie ma złej pogody do biegania, jest tylko złe ubranie , niedopasowane do warunków – przekonuje Paweł. Jak więc ubrać się na trening późną jesienią? – Po pierwsze, polecam bieliznę termoaktywną, która odprowadza wilgoć, a ponadto trzyma odpowiednią temperaturę mięśni.

Bluza, lekka kurtka i ocieplane legginsy

Zimowe przykazania są proste i dotyczą wszystkich elementów stroju: ma być ciepło, sucho i lekko . Najlepiej sprawdzają się ubrania wykonane ze specjalnych materiałów. Wtedy unikniemy np. problemu mokrych pleców.

– Niektórzy próbują biegać na przykład w polarze, bo jest bardzo ciepły. Jednak wilgotny traci swoje właściwości. Gdy zawieje wiatr jest nam dużo zimniej, niż gdybyśmy go w ogóle nie mieli na sobie – opisuje Paweł.

Na górę zakładamy więc bluzę i lekką kurtkę . Na dół, natomiast ocieplane legginsy albo ocieplane luźne spodnie .

Bieganie zimą

fot. Ewa Pajuro

Czapka, szalik, rękawiczki – chroń głowę i ręce

Kolejna sprawa to czapka, rękawiczki i szalik albo komin . Czy koniecznie musimy kupować specjalne, sportowe wersje tych ubrań?

– Oczywiście można biegać w takiej czapce, w jakiej chodzimy na co dzień. Widziałem też biegaczy, którzy trenują w skórzanych rękawiczkach. Polecam jednak rzeczy wykonane z materiałów przystosowanych dla osób uprawiających sport – radzi Paweł Wysocki. – One szybko odprowadzają wilgoć, nie powodują podrażnień, dają dużo większy komfort .

Dla tych, którzy zastanawiają się co lepsze: czapka czy opaska , rada jest prosta.

– Jeśli mamy gęste, bujne włosy możemy biegać w opasce. Dla pozostałych biegaczy lepszym wyjście będzie czapka – mówi Paweł.

Dodaje też, że także przy intensywnym treningu czapka sprawdzi się lepiej. Z kolei rękawiczki idealne dla biegacza to takie, które z jednej strony chronią przed zimnem, a z drugiej pozwalają łatwo operować zegarkiem czy telefonem.

Specjalne buty na zimę? Niekoniecznie

A co z butami ? Czy musimy kupować nową parę specjalnie na jesień i zimę?

– Niekoniecznie. Typowy biegacz miejski może zrezygnować z takiego wydatku – przekonuje Paweł. - Chodniki w mieście z reguły są odśnieżone, posypane solą i dlatego możemy po nich biegać w normalnym obuwiu.

Co innego, gdy lubimy trenować w terenie .

– Po lesie czy polach też możemy biegać w zwykłych butach treningowych, ale przyczepność jest wtedy mniejsza i nogi nam uciekają. To powoduje różne przeciążenia, które w konsekwencji mogą prowadzić do kontuzji i urazów – ostrzega nasz ekspert.

W takim przypadku lepiej więc rozważyć kupno butów z bieżnikiem do biegania w terenie.

A jakie są Wasze sposoby na ochronę przed chłodem?

Botki męskie - z czym i jak je nosić?

Sprawdź najmodniejsze koszulki i topy damskie tego sezonu

Kozaki damskie - moda i wygoda w jednym. Wybierz parę dla siebie

Szaliki damskie – jak dopasować?

Komentarze