BEEP i zawracasz. Test, w którym rekordzista waży… 103 kilogramy

BEEP i zawracasz. Test, w którym rekordzista waży… 103 kilogramy

fot. Wikimedia Commons

Test wahadłowy na odcinku 20 metrów wyciśnie z Ciebie siódme poty. Co ciekawe, światowym rekordzistą wśród sportowców jest w nim… ważący ponad 100 kilogramów rugbista z Fidżi!

Beep test/bleep test

Wielostopniowy test wahadłowy na odcinku 20 metrów to badanie, z którego chętnie korzystają sztaby szkoleniowe profesjonalnych klubów w wielu dyscyplinach, ale też nauczyciele WF-u w zwykłych szkołach. W największym skrócie polega on na bieganiu pomiędzy dwoma znacznikami (liniami), oddalonymi od siebie o 20 metrów w określonym, stale rosnącym tempie. Dobiegasz do jednego, słyszysz sygnał dźwiękowy i zwracasz. W tę i z powrotem.

Nazwa beep testu wzięła się od dźwięku, który każe biegaczowi zawrócić. Do zmierzenia wyniku potrzebny jest więc plik z nagraniem mp3.

Test wahadłowy – jak liczyć wyniki?

Beep test to sprawdzian dość skomplikowany. Biegacz zaczyna od tempa 8,5 km/h. Etapy różnią się od siebie, bo pokonujemy w nich różną liczbę 20-metrowych odległości. Każdy fragment testu trwa nieco ponad minutę. 

Jeżeli biegacz dotrze do linii przed sygnałem, powinien zatrzymać się i poczekać. Sędziowie pozwalają jednak na metr lub dwa niedokładności. Koniec testu następuje w momencie, gdy biegacz dwukrotnie nie przebiegnie 20 metrów w wyznaczonym czasie.

Ostateczny wynik to łączna liczba pełnych pokonanych etapów + ilość przebiegniętych 20-metrówek w niedokończonym fragmencie. Najlepszy rezultat profesjonalnego sportowca (o nim dalej) – 17.1 – oznacza więc, że ukończył on 17 pełnych etapów i jeszcze 20 metrów z następnego.

Jaki rezultat powinienem uzyskać?

Odpowiedź na to pytanie dają nam tabele wyników, ustalone na podstawie specjalnych wzorów. Przeciętny rezultat u dorosłego mężczyzny to 7-9 ukończonych etapów. Znakomitym wynikiem jest 13 etapów i więcej, a bardzo słabym – wszystko poniżej 5.

Panie powinny radzić sobie z zamknięciem 6-8 etapów. 12 leveli lub więcej to powód do dumy, a nie jest dobrze, kiedy nie potrafią ukończyć 4.

Test wahadłowy na 20 metrów w teorii przewiduje 23 etapy. Zaczynając o d prędkości 8,5 km/h, aż do zawrotnych 18,5 km/h. Ukończenie całego testu oznaczałoby pokonanie 4940 metrów w czasie 22:03 minuty. 

100-kilogramowy rugbista z rekordem

Choć Internet pełen jest plotek o zamknięciu testu przez takich sportowców jak David Beckham czy Lance Armstrong, to wszystko informacje niepotwierdzone. Wiarygodność takich danych obniżają też dziesiątki różnych wersji testu wahadłowego.

I tak w zestawieniu przygotowanym przez serwis  Topendsports.com, pierwsze miejsce ze wspomnianym wynikiem  17.1 zajmuje… ważący 103 kilogramy rugbista z Fidżi. Dalej (17) są brytyjski średniodystansowiec Sebastian Coe, ale też południowokoreański piłkarz i gracz hokeja na trawie. 

Wady i zalety

Taka metoda badawcza – jak większość – ma swoje mocne i słabe strony. Wśród zalet specjaliści wymieniają możliwość przebadania wielu osób naraz w hali lub na boisku. Co więcej, do takiego sprawdzianu może podejść w zasadzie każdy – od mistrza olimpijskiego po ucznia szkoły gimnazjalnej. Dzięki beep testowi przetestujemy swoją wytrzymałość krążeniowo-oddechową, ale też zwrotność i dynamikę.

Ok, a co z wadami? Oprócz ograniczeń technicznych (musisz mieć ze sobą odtwarzacz), duży wpływ na wynik mają czynniki zewnętrzne. Należą do nich obuwie, podłoże czy warunki atmosferyczne. Test wahadłowy może też stanowić ryzyko dla osób mało wydolnych – osiągamy w nim bowiem maksymalną intensywność wysiłku.

Próbowałeś? Podziel się swoimi wrażeniami!

Źródło: własne/Zakład Lekkiej Atletyki AWF Poznań/Topendsports.com

MB

Komentarze