XII Bieg Katorżnika. Z tych zawodów na pewno nie wyjdziesz czysty

Bieg Katorżnika 2016: Informacje, zapisy, trasa

Pixabay.com

Bieg Katorżnika to zawody, w których wolne miejsca, a jest ich 1000, rozchodzą się w zaledwie 5 min. Co tak przyciąga ludzi? Oczywiście ekstremalne warunki - uczestnicy czołgają się m.in. w błocie i rowach cuchnących stęchlizną.

Nie raz po ich skórze będą pełzać pijawki czy inne oślizgłe robactwo. Mimo że dystans nie jest długi, to wysiłek jaki trzeba włożyć w jego pokonanie, można porównać do tego w maratonie. Te 10 km skutecznie wyciśnie pot, ale i łzy z niejednego twardziela. Stałym elementem zawodów są liczne otarcia, krew oraz kilka innych urazów. Zdarzają się skręcenia stawów skokowych, ale również omdlenia. Bieg Katorżnika to sprawdzian, w którym za upokorzenia i mieszanie z błotem (dosłownie) trzeba zapłacić. I to wcale niemało.

Miłośników ekstremalnych zmagań przybywa. W 2014 roku 900 pakietów zniknęło w 5 min. Z kolei w 2015 roku zapisy trwały już zaledwie 4 min., mimo że ilość miejsc była taka sama. Jednak w 2016 roku organizatorzy zwiększyli pulę zapisów o dodatkowe 100 miejsc. Jak nietrudno się domyślić, 1000 pakietów rozeszło się w równie ekspresowym tempie. Po 5 min. nie było już pakietów. Co ciekawe, data zapisów została opublikowana tylko na oficjalnej stronie biegów. Żadne portale społecznościowe nawet o niej nie wspomniały. A to oznacza, że do biegu zgłosiły się prawdziwe świry i poszukiwacze mocnych wrażeń.

Zapisy i start na Bieg Katorżnika 2016

Dlaczego te zawody są tak drogie? Wystarczy spojrzeć na pamiątkowe podkowy. Nierzadko kosztują tyle, co 5 normalnych, ale nie byle jakich medali. Do tego dochodzą jeszcze pamiątkowe koszulki. Opłata startowa nie należy więc do tych atrakcyjnych. Różni się w zależności od wybranej godziny startu, a także daty wpłacenia pieniędzy. I tak kwota plasuje się w przedziale 190-300 zł. Najwięcej kosztuje start o godzinie 13:00, bo wtedy walkę rozpoczynają drużyny 4-osobowe. Chętni muszą zapłacić w odpowiednich terminach od 1300 zł do 1700 zł łącznie.

Rywalizacja rozpocznie się w sobotę 13 sierpnia 2016 roku. W tym czasie odbędzie się 7 równorzędnych biegów. W zależności od tego, do jakiej grupy czasowej się zapisałeś, z takim kolorem wystartujesz. Biegi odbywają się w godzinnych odstępach czasu: 10:00-biały, 11:00-zielony, 11:30-granatowy 12:00-różowy, 13:00-brązowy, 14:00-niebieski, 15:00-czerwony. Każdy zawodnik jest zobowiązany do kąpieli w jeziorze bezpośrednio po biegu. Organizatorzy zapewniają też prysznice oraz specjalnie wydzielone miejsce na zniszczone buty, koszulki i odzież ochronną. 

Przewidziane są również nagrody dla najlepszych i najwytrwalszych:

- Zawodnicy, którzy zajmą miejsca 1-3 otrzymują "Złotą Podkowę Katorżnika",

- Zawodnicy, którzy zajmą miejsca 4-6 otrzymują "Srebrną Podkowę Katorżnika",

- Zawodnicy, którzy zajmą miejsca 7-10 otrzymują "Brązową Podkowę Katorżnika",

- Wszyscy pozostali uczestnicy otrzymują na mecie "Żeliwną Podkowę Katorżnika".

Bieg VIP-ów i Bieg Dziennikarzy

W ramach XII Biegu Katorżnika odbędą się również VI Bieg VIP-ów i sponsorów oraz VI Bieg Dziennikarzy. W przypadku tego pierwszego do startu zostaną dopuszczeni ci, którzy otrzymali specjalne zaproszenie lub wniosą opłatę startową w wysokości 1000 zł. Limit miejsc wynosi 50 osób.

Chętni dziennikarze muszą posiadać ważną legitymację prasową. Jej skan należy przesłać organizatorom w celu weryfikacji zgłoszenia. W formularzu zgłoszeniowym należy wpisać nazwę redakcji. Łączny limit miejsc wynosi 50 osób. Opłata startowa do 30 kwietnia wynosi 100 zł, do 20 lipca 150 zł, a po terminie 200 zł. Do bezpłatnego startu zostaną dopuszczone tylko osoby, reprezentujące patronów medialnych biegu.

Jak było w 2015 roku?

Organizatorzy zamieścili na oficjalnej stronie internetowej biegu ciekawą informację. W 2015 roku nadano 1449 numerów startowych z czego 1360 zostało odebranych. Wystartowało 1311 osób, a bieg ukończyło 1285 - w tym 72 z 8 krajów. Nie obyło się również bez pomocy sanitariuszy, którzy musieli reanimować jedną osobę. Doszło do 2 podtopień, a 3 zawodników miało rozległe rany cięte. Aż 12 osób potrzebowało tlenu. Kolejnych 14 uczestników doznało skręceń, 2 usuwano pijawki, a 3 użądliła osa. No i do tego jeszcze setki zadrapań, otarć i stłuczeń. 

Informacje w pigułce

Data: 13.08.2016 r.

Miejscowość:  Lubliniec - Kokotek

Dystans: 10 km

Godzina startu: Szczegółowe informacje wyżej

Wpisowe: Szczegółowe informacje wyżej

Zapisy: Zamknięte

Komentarze