Wielka Szóstka: Największe maratony 2015 roku!

Wielka Szóstka: Największe maratony 2015 roku!

fot. Wikimedia Commons

W ciągu nadchodzących 12 miesięcy na całym świecie odbędą się tysiące biegów maratońskich. My skupiliśmy się tylko na tych najbardziej prestiżowych. Co, gdzie i kiedy?

Wielka Szóstka

W 2006 roku powołano do życia organizację World Marathon Majors (Główne Światowe Maratony), która skupia 6 najbardziej prestiżowych biegów na świecie : w Tokio , Bostonie , Londynie , Berlinie , Chicago i Nowym Jorku .

Co 2 lata do tej listy dołącza maraton na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce , a co 4 zawody na Igrzyskach Olimpijskich .

Tokio

Zawody  w stolicy Japonii rozgrywane są w lutym i otwierają cały cykl. W tym roku zaplanowano je na 22.02 . Maraton w Tokio dołączył do Wielkiej Szóstki jako ostatni, dopiero w 2013 r.

tokio_wikimedia

fot. Wikimedia Commons

W zeszłym roku w klasyfikacji panów triumfował Dickson Chumba z Kenii. Zawody otwarte ukończyło rekordowe 34 tysiące uczestników!

Boston

Maraton w Bostonie odbywa się zawsze w kwietniu , w lokalne święto Patriots’ Day, które tym razem wypadnie 20. dnia miesiąca . Ten bieg znany jest m.in. z tragicznych wydarzeń z 2013 r. , kiedy na skutek zamachu bombowego zginęły 3 osoby, a 264 zostały ranne.

W zeszłym roku do udziału w zawodach zarejestrowało się  36 tysięcy biegaczy i biegaczek z całego świata .

Londyn

Prestiżowy cykl zawita do Europy już 26 kwietnia , niespełna tydzień po biegu w Bostonie. Przed rokiem w stolicy Wielkiej Brytanii najszybszy był późniejszy zwycięzca klasyfikacji ogólnej – Wilson Kipsang z Kenii.

W 2014 roku w Londynie pobiegło 30 tysięcy ludzi , a w tym celebryci i członkowie brytyjskiego parlamentu .

Berlin

27 września maratończycy staną na starcie biegu w Berlinie . Zawody za naszą zachodnią granicą cieszą się  olbrzymią sławą , bo ledwie rok temu Denis Kimetto pobił w nich rekord świata . Kenijczyk jako pierwszy w historii złamał barierę 2 godzin i 3 minut.

Linię mety Maratonu Berlińskiego z roku na rok przekracza coraz więcej biegaczy. W 2013 roku było ich już  ponad 36 tysięcy .

Chicago

11 października 2015 roku to data tegorocznego biegu w Chicago . W zeszłym roku bieg ukończyło ponad 40 tysięcy ludzi . Co ciekawe, prawie połowę uczestników maratonu stanowiły panie .

chicago_wikimedia

fot. Wikimedia Commons

Nowy Jork

Ostatni bieg  Wielkiej Szóstki zaplanowano na 1 listopada . Maraton w Nowym Jorku jest największy – przed rokiem ukończyło go ponad 50 tysięcy ludzi! Mimo silnie wiejącego o tej porze roku wiatru, zawody stały na wysokim poziomie.

Mistrzostwa Świata

Maratończycy mają o co walczyć, bo zwycięzcy końcowych klasyfikacji pań i panów zgarną po 500 tysięcy dolarów! Na Wielką Szóstkę 2015 złoży się 6 prestiżowych maratonów i biegi maratońskie na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce.

odbędą się w dniach 22-30 sierpnia w Pekinie. Panowie pobiegną królewski dystans pierwszego, a panie ostatniego dnia zawodów.

Komentarze