Światowe Dni Młodzieży 2016: W Łodzi odbędzie się bieg charytatywny na rzecz dzieci z Kinszasy

ŚDM: Bieg charytatywny na rzecz dzieci z Kinszasy

Robert Wojciechowski

Pięć kilometrów będą mieli do pokonania uczestnicy nocnego biegu charytatywnego "Fun Run For Kinshasa", który zostanie zorganizowany w Łodzi w ramach trwającego w tym mieście festiwalu "Paradise in the City".

Organizatorem festiwalu, odbywającego się w ramach ŚDM w Archidiecezji Łódzkiej, jest Wspólnota Chemin Neuf. Uczestnicy wydarzenia pobiegną ul. Piotrkowską. Start przewidziano w okolicy łódzkiej archikatedry. Biegacze dotrą do ul. 6 Sierpnia i powrócą do świątyni.

"

Wydarzenie łączy zabawę i dobroczynność. Każdy uczestnik pobiegnie, aby nieść pomoc dzieciom z Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga. Zebrane fundusze zostaną przekazane na pokrycie kosztów ich nauki. To może oznaczać dla wielu z nich koniec życia na ulicy i lepszą przyszłość - wyjaśniają organizatorzy.

"

Zwracają uwagę, że Wspólnota jest obecna w Kinszasie od 1984 roku, a od 2005 roku prowadzi dom pomocy dla dzieci ulicy. Daje im wsparcie i umożliwia naukę. Jak tłumaczą, dzieci te często są odrzucane przez rodziców i pozostawione samotnie na ulicy, gdzie m.in. uczą się przetrwania, wpadają w uzależnienie od narkotyków, wstępują do gangów.

Organizatorzy przypominają słowa papieża Franciszka, który zachęcał, aby "otworzyć oczy, dostrzec biedę świata, rany wielu braci i sióstr pozbawionych godności".

Festiwal "Paradise in the City"

Rozpoczął się we wtorek wieczorem i potrwa do 25 lipca. Ma wziąć w nim udział ponad 5 tys. osób z kilkudziesięciu krajów, m.in.: Brazylii, Filipin, Francji, Kanady, Kongo, Libanu, Włoch, Węgier czy Wielkiej Brytanii. W ciągu kilu dni jego trwania odbędą się m.in. konferencje, warsztaty, imprezy kulturalne i sportowe, będzie także możliwość zwiedzania miasta.

Każdego dnia jego uczestnicy będą spotykać się w południe na wspólnej eucharystii. Poza tym będzie można wybierać wśród wielu zajęć dotyczących zarówno sfery duchowej, jak modlitwa, adoracja, sakrament pojednania, jak i kulturalnej czy sportowej. Zaplanowano też konferencje z duchownymi oraz osobami świeckimi.

PAP/MM

Komentarze