386 km wzdłuż wyspy. Run Across Haiti zachwyca widokami [WIDEO]

Run Across Haiti, czyli bieg na 386 km VIDEO

Screen z Youtube.com/TheNorthFace

Pierwsza edycja. Tylko 20 biegaczy. Zaledwie 8 dni i 386 km biegania w upale. Run Across Haiti to najtrudniejszy ultramaraton, na jakim możesz się pojawić. 

W lutym 2016 roku odbył się pierwszy tego typu bieg na Haiti. Na pomysł zorganizowania nietuzinkowych zawodów wpadł Tassy Fils-Aime , o którym powstał film dokumentalny "Further" . Ci, którzy w tym roku rywalizowali ze sobą, zapamiętają to nazwisko na bardzo długo.

Wielokrotnie jest tak, że pierwsze edycje nie należą do najbardziej udanych, a organizatorzy mają jeszcze sporo do poprawienia. Tym razem było inaczej. Debiut  Run Across Haiti należał do jednych z najbardziej udanych. Ale za ultrarywalizacją kryję się coś znacznie więcej - historia.

A historia powstawania tego biegu jest zdecydowanie warta poznania.

Pochodzący z Cité Soleil Tassy Fils-Aime postanowił przebiec Haiti w ramach eksperymentu i udało mu się. Został pierwszym człowiekiem, który tego dokonał. Cała długość wyspy mierzy 240 mil. I właśnie wyczyn Tassy stał się inspiracją do stworzenia Run Across Haiti.

Do udziału w pierwszej edycji zaproszono elitę ultramaratonu. Pojawili się między innymi Dean Karnazes oraz  Hillary Allen . O tym, że zawody nie należą do najłatwiejszych, świadczy liczba zawodników, którym udało się ukończyć bieg. Z jedynie 20-osobowej ekipy do mety dotarło zaledwie 7 uczestników.

Oprócz ukończenia biegu, zawodnicy mieli jeszcze jeden cel. Chcieli zebrać pieniądze na zwiększenie zatrudnienia wśród Haitańczyków. Udało im się zgromadzić ponad 135 tysięcy dolarów . Dzięki tym funduszom zostaną utworzone nowe miejsca pracy. Część tych pieniędzy pochłoną kursy językowe, a także edukacja dzieci.

AktywnieBardzo.pl/MM

Komentarze