Ile kalorii można spalić podczas biegania?

Ile kalorii można spalić podczas biegania?

Pixabay

Żeby dowiedzieć się ile kalorii spalamy biegając, wystarczy wykonać proste działanie. Na podstawie obliczeń dotyczących VO2max możemy modyfikować nasz plan treningowy.

Osoba o średniej masie ciała i przeciętnym wzroście, będzie spalała około 100 kcal na 1,5 kilometra. Liczba spalonych kalorii będzie większa, jeśli ważysz więcej, albo bardzo dawno nie ćwiczyłeś. W obu przypadkach organizm musi zużyć więcej energii, żeby pokonać tą samą odległość.

Zobrazujmy to na przykładzie: 

Jeśli w ciągu godziny przebiegniesz 10 kilometrów spalisz około 600 kcal, to osoba, biegnąca szybciej jest w stanie pokonać w tym samym czasie 16 kilometrów i spalić 1000 kcal. Wówczas na każdy litr zużytego tlenu przypada około 5 spalonych kcal.

Jednak to 1000 kcal nie będzie odnosiło się do każdego. Ta liczba będzie się zmieniać w zależności od naszej wagi, predyspozycji, stażu. To jest prostsza wersją, którą większość zna. Istnieje jeszcze jedna, trudniejsza - dotycząca spacerów.

Biegacze

Pixabay

Spacer a spalanie kalorii

Zasada "kalorie na mile" zmienia się nieznacznie w przypadku spacerów. Mężczyźni spalają około 52 kcal na mile pokonując kilometr średnio w 9 minut. W przypadku kobiet jest są to 43 kcal. Niektórzy naukowcy są zdania, że istnieją pewne zależności między bardzo wolnym biegiem, a bardzo szybkim marszem. Spacerując szybciej przez 12 minut jesteśmy w stanie spalić więcej niż w ciągu 12 minut truchtania. 

Jak spalić więcej kalorii biegając?

Jedno z badań mówi, że jeśli spalamy 720 kcal to biegniemy na 80 procent swojego VO2max. Mniej kalorii spalimy biegnąć na 60 procent VO2max. Wynika z tego, że bardziej intensywne ćwiczenia pomogą nam spalić więcej kalorii. Pamiętaj jednak, że stosowanie codziennie bardzo intensywnego treningu nie będzie przynosiło zamierzonych efektów. Mięśnie będą zmęczone i zacznie im brakować regeneracji. 

Jak wyznaczyć VO2max?

Badania naukowców

Spalanie kalorii podczas biegania definiuje się jako ilość energii zużywanej do podniesienia temperatury 1 grama wody o 1 stopień. Odkrycia dokonano na przeprowadzonych w specjalnej komorze testach. Specjalne urządzenie wymagało napędzania całej maszyny siłą ludzką, która zamieniała się w energię, ogrzewającą wypełnioną na zewnątrz wodą komorę.

Źródło: WomensRunning

Komentarze