Michał, biegacz niezwykły. Urzekła nas jego historia...

Michał, biegacz niezwykły. Urzekła nas jego historia...

fot. materiały własne

Michał to bardzo sympatyczny facet i pozytywny biegacz, którego spotkaliśmy w Krynicy-Zdroju. Przyjechał z żoną i dziećmi, biegają całą rodziną. Ale to nie wszystko. Jest coś jeszcze…

Michał spełnia się wykonując niecodzienny zawód, pozornie niezwiązany z bieganiem.

Obejrzyjcie film, po nim opowiem Wam resztę tej historii.

Jak trafiłem do... więzienia

Moja znajomość z Michałem zaczęła się rok temu. Chwilę wcześniej razem z kilkoma biegaczami, którzy dzięki bieganiu zrzucili sporo kilogramów, uświadomiliśmy sobie, że nasze szafy pełne są za dużych ubrań biegowych . Co z nimi zrobić? Komu je oddać?

Znajoma podrzuciła informację – okazało się, że w Zakładzie Karnym w Rawiczu istnieje program dla osadzonych, w ramach którego włącza się bieganie do procesu resocjalizacji więźniów. Biegać mogą więźniowie, którzy rokują, którzy się starają , których zachowanie dają nadzieję, że gdy wyjdą na wolność, staną się odpowiedzialnymi obywatelami. W akcję pomocy osadzonym włączyły się już wcześniej takie osobowości polskiego sportu jak  Jerzy Skarżyński czy Jerzy Górski .

Coś więcej niż bieganie...

Całą akcją „Biegam mimo, że siedzę” kieruje właśnie porucznik Michał Talaga. Opiekuje się osadzonymi, organizuje im treningi, organizuje również biegi, m.in. „Złotą Setkę Do Wolności”. Bieg rozgrywa się równolegle na dziedzińcu więzienia (dla osadzonych) i za więziennymi murami (dla wszystkich chętnych).

Michał odpowiada także za akcję  „Zamknij odzież biegową w więzieniu” – to dzięki tej akcji spotkałem Michała, przekazaliśmy mu sporą porcję nieużywanych ciuchów i innego sprzętu biegowego. W maju tego roku, gdy moja grupa biegowa brała udział w rawickim Biegu 24h, zorganizowaliśmy już większą zbiórkę. Wtedy też Michał zaprosił mnie do zakładu karnego.

Poznałem biegających więźniów, widziałem, jaką wartość stanowią dla nich dary otrzymane od biegaczy z zewnątrz. I nasłuchałem się, jak duże znaczenie dla resocjalizacji ma bieganie.

Też tak chcesz...?

Jeśli chcecie przyłączyć się do akcji pomocy biegającym więźniom, to wysyłajcie paczki z odzieżą biegową (może być używana, damska, męska, może być także sprzęt i literatura dotycząca biegania) na adres: Zakład Karny w Rawiczu, ul. 17 Stycznia 28, 63-900 Rawicz z dopiskiem „Zamknij odzież biegową w więzieniu”. Kontakt z Michałem Talagą: michal.talaga@sw.gov.pl

ZK Rawicz

Tekst: Krzysztof Gureczny

Komentarze